Grundig SAT Systems

Hd Tv Nedir?

HDTV yayını, yüksek çözünürlüklü wide-screen video sinyali ile birlikte dolby dijital sesi bir arada sunmayı amaçlayan bir dijital televizyon yayın standardıdır. Bu yayın standardının bazı parametreleri tam olarak netleşmemiş olup değişik yayın kuruluşlarınca değişik standartlar uygulanmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerindeki ATSC Kurumu (Advanced Television Systems Committe) HDTV yayınlar için standartları belirlemiştir. Kesinleşen standartlar şunlardır.

1-Yüksek çözünürlüklü dijital video datası: HDTV video standardı, yayıncı kuruluşun tercihine göre interlaced veya progressive scan olabilir. Eğer yayın interlaced olacak ise 1920i x 1080i çözünürlük de olmalıdır. Progressive scan yayının çözünürlüğü ise 1280p x 720p olmalıdır.
2-Geniş ekran formatı (16:9)
2-Dolby digital ses

Buraya kadar belirlenen standartlar görüntü ve ses içindir. Dikkat edilirse HDTV standardında bu yayının hangi yoldan (kablo, uydu v.s) yapılacağına dair bir parametre yoktur. Yüksek çözünürlüklü görüntü ve dolby digital ses datası bir arada, oldukça geniş bir bandı işgal etmektedir. Bu kadar geniş bandlı bir sinyali kablo ve uydu kanalları ile aktarabilmek oldukça külfetli olmaktadır. Bu yüzden yayıncı kuruluşlar HDTV sinyallerini değişik formatlarda sıkıştırarak aktarma yolunu tercih etmektedirler. Amerika Birleşik Devletlerindeki birçok yayıncı kuruluş bu amaçla Mpeg2 sıkıştırma formatını kullanmaktadırlar. Bu formatla sıkıştırılan görüntü hem daha az band işgal etmekte, hem de kalitesinden çok fazla kaybetmemektedir. Bazı yayıncı kuruluşlar ise yayınlarını mpeg4 sıkıştırma formatını kullanarak yayınlarını aktarmayı tercih etmektedir. Mpeg4 formatını kullanan yayıncı kuruluş HDTV sinyalini mpeg2 ye göre biraz daha fazla sıkıştırıp yayın kalitesinden biraz daha fedakârlık yapmakla beraber, sinyal band genişliğini düşürdükleri için bu sinyalleri daha kolay iletebilmektedirler. Yukarıda belirtilen teknolojiler kullanılarak sıkıştırılan sinyaller, çanak anten sayesinde uydudan alınıp HDTV uydu alıcısına ulaştığında, uydu alıcı tarafından işlenmek zorundadır. Uydu alıcısında bulunan mpeg decoder tarafından tam tersi işlemden geçirilerek kodu çözümlenmelidir. Kodu çözümlenen sinyal HDTV uyumlu tv ye aktarıldığında gerçek kalitesinde seyredilebilmektedir.

HDTV yayınları için yapılmış olan bir uydu alıcısının olmazsa olmaz denebilecek özelliklerinin başında, HDTV yayın standardı için kabul edilmiş olan kesin standartları karşılayabilecek niteliklere sahip olmasıdır.

1-HDTV uydu alıcısı, progressive scan yayını alabilmek için mutlaka progressive scan olmalı ve 1280p x 720p çözünürlüğü desteklemelidir. Interlaced HDTV yayınlar için ise 1920i x 1080i çözünürlüğü desteklemesi gerekir. Ayrıca bu sinyallerin HD-televizyona aktarılması için DVI ve/veya HDMI gibi yüksek kaliteli video bağlantısına ait çıkışları olmalıdır.

2-HDTV uydu alıcısı dolby digital ses için uyumlu olmalı ve bu sinyal için optik ve koaksiyel digital ses çıkışları olmalıdır.

3-İzlenecek yayınlara uygun olan Mpeg decoder’ı içinde bulundurmalıdır.(mpeg2 decoder ve mpeg4 decoder v.s)

Yukarıda 3 madde olarak saydığımız özelliklerin tümü bir arada olmazsa bu uydu alıcısına HDTV uydu alıcısı diyemeyiz. Yalnızca mpeg decoder özelliği olan bir uydu alıcısı HDTV uydu alıcısı değildir.

  Leave a Comment


  *

  GSS.compact STC 4-16 CT CI

  6 Modül (CI) Girişli Head-End İstasyonu Özellikleri • 16 x DVB-S2 giriş. • 16…
  CONTINUE READING

  STC 160 BASIC LINE DİJİTAL HEAD-END İSTASYONU

  Head-End Station STC 160 STC 160 dijital uydu ve radyo yayınlarını (DVB-S) PAL’e, HD…
  CONTINUE READING

  STC 160

  Head-End Station STC 160 STC 160 dijital uydu ve radyo yayınlarını (DVB-S) PAL’e, HD…
  CONTINUE READING

  gss stc 160

     
  HEAD-END ÜNİTESİSTC 160 (Uydu yayınları için)
  Dönüştürücü16 adet Analog TV kanalı veya 32 transponderdeki DVB-S / S2 (Dijital / HD TV kanalları ve radyolar)
  Kanal seçimiTüm buketi çözer
  Giriş-çıkış direnci / Programlama75 Ω / Entegre kontrol ünitesi
  Yazılım güncellemeRS 232 üzerinden
  Harici AV bağlantısıQuad AV adaptör ile her modülator için 4 AV kaynak
  GirişQuad AV adaptör ile her modülator için 4 AV kaynak
  Giriş frekans aralığı177.5 - 226.5 MHz
  474 - 858 MHz
  950 - 2150 MHz
  LNB voltajı / Max. akım12 V / 350 mA
  Çıkış
  Çıkış seviyesiMax. 102 dBµV
  Güç ünitesi
  Ana besleme / Frekans 50-60 Hz180 – 265 V / AC
  Enerji tüketimi (Donanımına göre)(4 x HDC 470 CI AV, 4 x HMS 470, 99 W
  1 x SID 162 ve 1 x HOC 168)
  (8 x HDMH 660 CI TPS, 1 x SID 162, 83 W
  1 x HOC 168)
  Tam yüklü ağırlıkYaklaşık 20 kg
  Boyutlar (En x boy x derinlik)44,3 x 35,5 x 22,8 cm (Montaj flanşları hariç)
      STC 160 Frekans  128,6 - 738,6  Frekans…
  CONTINUE READING

  Yeni Ana Sayfa

  CONTINUE READING

  Üçlü Ürün Grubu Örnek Sayfası

  İçerik
  CONTINUE READING

  There are no comments yet, but you can be the first

  

  Leave a Reply  Copyright 2014 DİKEY İLETİŞİM ELEKTRONİK.