Grundig SAT Systems

MENÜ/KURULUM/SİSTEM AYARLARI
RECORDİNG PATHS ( Aşagıdaki ayarlar opsiyonel makina içine hdd takıldığı zamanki standart ayarlar..)
Bu aşamada ok ile giriş yapıyoruz.
Yeni kayıt yolu eklemek için bu aşamada MENÜ basıp karşımıza gelen giriş menüsünden dosya listesine geç kullanıp okeyliyoruz.
Üst klasör bölüme okeyleyip usb üzerine gelip yeşil tuşa basalım.
Bu aşamadan sonra Default movie Bölümünü /movie/usb/ seçmiş olduk.
Timer Record /movie/usb/
İnstart Record /movie/usb/ yollarınıda seçelim ve yeşil düğme ile hafızaya alalım exıt ile çıkış yapalım..
Bu ayarlardan sonra artık makinamız usb stick üzerine kayıt yapacaktır.

tc-basbakanlik-stc160T.C. BAŞBAKANLIK ÇANKAYA KÖŞKÜ

• Grundig basic seri digital headend sistemi.
• 38 transponder 1 HD info kanalı.
• 185 TV kanalı D-Smart, Digitürk ve Tivibu platformları yayınları merkezden şifreleri çözülüp dağıtım yapıldı.
• Kurum içi kablo TV altyapısı fiber optik teknolojisi ile taşındı.

Satın almış olduğumuz, uydu alıcı, bilgisayar için kullanılan uydu kartları, anten, LNB (Dikey iletişim ve Elektronik olarak INVERTO LNB’ leri tercih ediyoruz), DiSEqC gibi malzemeler ne kadar önemli ise, anten sisteminizden uydu alıcılarınıza varıncaya kadar kayıplara uğramadan ulaşmasında kablonun kalitesi çok büyük önem taşır.

Kablonun ortasındaki telin bakırının saflık derecesinin yüksekliği, yumuşaklığı ve kalınlığı, kablonun zaman içinde çevre şartlarından etkilenip kırılgan olmamasını sağlar bunun dışında kablonun plasik malzemesinin saflığı da çok önemlidir, eğer satın almış olduğunuz kablo hurda plasikten yapılmış ise içinde büyük miktarda metal yapı bulunur bu ise yayının kayıpsız biçimde iletilmesinde en büyük engeldir. Ayrıca dış plastik folyo ve örgü telciklerle çevrili olup kablonun plastik bölümünde yolculuk eden yayının dışarıya kaçması ve kabloyu terk etmesi engellenir.

Uydu alıcının kablosu hem 500 mA civarı DC besleme akımı hem de sinyal taşır. Besleme LNB için. O da bir elektronik cihaz ve çalışması için elektriğe ihtiyaç duyar. Yani kablo yukarıya elektrik iletir,uydu alıcısına da sinyal taşır. Kablonun en içinde bakır iletken vardır ve yalıtılmış bir ortamdadır. Bunun dışında örgü bakır tel, bu teli de alüminyum folyo sarar. Bu ikisi Faraday kafesi etkisi yaparak içteki sinyal kaybını en aza indirger. En içteki bakır tel ne kadar kalın ve saf olursa sinyal o ölçüde kaliteli iletilir.

Diseqc motor aynen resimdeki gibi bağlanır ve çalışır motorun dönmesi için ayrı kablo ile enerji vermeye gerek yoktur. Anten kablo üzerinden lnb ye giden 13 ve 18 volt elektrik ile diseqc motor donuyor bu yüzden diseqc motorlarda kullanılacak çanak ağırlığı 7,5kg geçmemeli fazla ağır çanaklar diseqc motor içindeki plastik dişlilerin kırılmasına neden olur piyasada bulunan diseqc motorlar ucuz dişlileri plastik gerçek diseqc motorların dişlileri sarı metalden yapılır hem sağlam olur hem de boşluk olmaz rüzgarda sinyal gidip gelmez sağlıklı olur ancak biz tüketiciler her şeyin ucuzunu alırız işimizde görmedi isyan ederiz halbuki böyle bir ürünü alarak biz doğacak sorunları kabullenmiş oluruz hiç bağırmaya çağırmaya hakkımız yoktur, ne ektiksek onu biçiyoruz. Biraz uydudan bahsedelim; Diseqc motorda 120cm çanak tavsiye edilir. Motorlu çanaklara her zaman tolerans verilir yanı bir uyduya sabit 120cm ile alacağın şekilde motorluda aynısını almanız mümkün değildir, bu motorlu çanağı kim kurarsa kursun hiç fark etmez, motorlularda sabit çanak gibi hiçbir zaman olamaz, bunu söylerken 120cm çanakla bi uydudan ancak yeterince sinyal alıyorsanız bu uydudan 120cm motorlu çanaktan alamazsınız çok kuvvetlibir uydudan zaten çanak iyi ayarlı olmasa bile alırsınız.

1. Anten direği düz yanı şakulde gibi olmasına dikkat edin anten direği ne kadar düz dikerseniz o kadar iyi olur unutmayın.

2. Diseqc motoru yukarıdaki resimdeki gibi bağlayın şekil olarak.

diseqcmotor_01

3. Çanağı Diseqc motora bağlayın diseqc motorun çanak bağlanan boru ile çanağı bağladığınızda düz olacak, resme dikkat ediniz. Çanağın diseqc motorun borusuna ve çanağın dürüşü boruda aynı derecede çanakta aynı derecede .

4. Diseqc motora receiver bağlayın ve Receiveri açın LNB ye enerji gönderecek bu enerji ile diseqc motoru manuel sağa sola çevireceğiz.

5. Şimdi Satlook, Spektrum veya sinyal algılayıcı ne kullanıyorsanız yada receiver veya sinyal metre İstanbul da Tepe noktası 29 derecedir, doğuya gittikçe düşer batıya gittikçe yükselir. Şimdi Arapsat 26 derece veya veya Astra2 28,2 dereceye anteni ayarlayacağız bu ayar sağ sol için Anten direğinde diseqc motorun bağlandığı yerden yukarı aşağı ise diseqc motor ve anten direğine bağlayan yerden çanaktan değil Diseqc motor 0 (sıfır) noktasına getirin bu şekilde astra2 28,2 dereceye gelin yerinden oynamayacak şekilde vidaların boşluğunu alın çok sıkmaya gerek yok, diseqc motor üzerindeki sağ sol düğmeler vardır bu düğmelerle manuel olarak motoru batıya çevirin Hotbird üzerine gelin en iyi sinyal verecek şekilde gelin ve çanağın tepesinden esneterek çekin ve itin sinyale bakın ne şekilde sinyal artıyor veya artmıyor ne şekilde sinyal artıyorsa aklınızda tutun ve doğuya Türksata gidin bura dada Hotbird gibi test edin.

A. Hotbird Uyduda çanağın tepesinden çekince sinyal artıyorsa

B. Türksat uydusunda çanağın tepesinden itince sinyal artıyorsa

Resim 3 e bakın kuzey güney ekseni çok doğuda demek ve anten direğinden motoru batıya hafif çevirin ve 28,2 astra2 de yukarı aşağı uyduya tekrar ayarlayın motordaki yerden (çanaktan değil) Bu şekilde mümkün olduğu kadar ayarlayın unutmayın sadece Türksat ve Hotbird uydulara gidin.

Türksat ve Hotbird iyi, şimdi mümkün olan en doğu be en batı uydulara gidelim Batıya Hispa 30 batı olsun doğuya LM 75 doğu olsun Bu uyduları göremeye bilirsiniz uydulara giderken çanağı yukarı aşağı esnetin (biz ustalar kurarken denk geliyor elimiz alıştı ancak sizler ayar yaparken göremeye bilirsiniz) uydulardan bir ufak sinyal almanız yeterlidir ve çanağı çekincemi sinyal artıyor çanağı itince mi sinyal artıyor.

diseqcmotor_02

A. çanağın tepesinden itince sinyal artıyorsa

Resim 6 ya bakın çanağınızın deklinasyon açısı çok düşük bunun için motoru 0 sıfıra getirin çanağın oradan çanağı az bir şey kaldırın ve motorun oradan tekrar 28,2 astra 2 ye çanağı iyi görecek şeklinde ayarlayın bu işlem doğu ve batı da uçları kapatacaktır be şekilde çanağı ayarlayın.

B. çanağın tepesinden çekince sinyal artıyorsa

Resim 6 deki kesik çizgi dışarıda değil içeride olduğunu gösterir deklinasyon açısı çok yüksek bunun için motoru 0 sıfıra getirin çanağın oradan çanağı az bir şey aşağı indirin ve motorun oradan tekrar 28,2 astra 2 ye çanağı iyi görecek şeklinde ayarlayın bu işlem doğu ve batı da uçları açacaktır be şekilde çanağı ayarlayın.

Şimdi Receiverden ayarlayacağınız her uyduya ayrı bir numara vererek yayın olan Frekansın üzerine gelerek uydularınızı ayarlayın ve hafızaya alın uydulardan hızlı geç meyin dijital yayınlardan Receivere sinyal biraz geç gelir sizde farkında olmadan uyduyu geçmiş olursunuz.

Üst bant yayınlarının yeni yeni kullanılmaya başlandığı (1996-7) yıllarda aynı anda iki uydudan birinin alt ve üst bantları arasında seçim yapabilmek mümkün olamamaktaydı. Çünkü daha önce çanak seçme anahtarlaması için kullanılan 22KHz LNB’lerin içindeki osilatör seçimi (alt /üst bant geçişi) için kullanılmıştı. Alıcıdan anten istikametine uygulanacak bir kontrol işaretleşmesi sistemi acilen gerekiyordu. DiSEqC (Digital Uydu Teçhizatı Kontrolu) bu gereksinimden ortaya çıktı. Şimdi daha önceki 22KHz tekniği kullanılarak bu taşıyıcının üzerinden sayısal telgraf modüle edilmektedir.

Önceden polarizasyon düzlemini değiştirme, çanak değiştirme ve hareketli anten kumandaları tümüyle değişik bağlantı ve kontrol şekillerine sahipti. Örneğin 13/18V polarizasyon değişikliği için, 22KHz sinyali ise çanak seçimi için kullanılmaktaydı. Ayrıca hareketli antenlerin kumandaları da tümüyle ayrı sinyallerle yapılmaktaydı. Cihazlar arasındaki uyumsuzluk sorunu da kullanıcının cihaz seçimini güçleştirmekteydi. Ayrıca daha önceki tekniklerle hem alt hem de üst bantları olan iki uydu arasında seçim yapmak mümkün olmamaktaydı.

DiSEqC üzerine sayısal telgrafların modüle edileceği bir taşıyıcı olarak 22KHz tekniğini kullanmaktadır. Ana kumanda fonksiyonu her uydu alıcısı içinde bulunan Mikroprosesör tarafından üstlenilmektedir.

Bu ana birim (master) tarafından verilen sayısal kumanda bilgileri kumanda edilen (slave) cihazlar tarafından algılanır. DiSEqC şu anda 4 ana çeşit yapıda bulunmaktadır. Basit DiSEqC (Mini – DiSEqC de denmektedir.) , DiSEqC 1.0 ve DiSEqC 2.0 ile DiSEqC 1.2 .

Mini DiSEqC de sadece temel uygulamalara yeterli kısıtlı özellikler bulunmaktadır. Bu tip 22kHz sinyal için sadece 2 konumu içerir. 12ms sürekli ( 0 bilgisi) ve 12ms kesikli (1 bilgisi) . Bu şekilde 13/18V anahtarlamasının da kullanılmasıyla toplam 8 polariteye kumanda ediliebilir. Yani örneğin V ve H polariteleri, üst ve alt bantları ile iki çanağın tüm polariteleri seçilebilir.

Eğer 8 polariteden çok kumanda gerekiyor ise. Mini-DiSEqC den vazgeçilmelidir. Sıra istenildiği kadar çok çanağa kumanda edebilen DiSEqC 1.0′a gelir. Bu durumda gerekli kumanda bilgileri 22kHz sinyalin üzerine modüle edilir. Örneğin 1,5ms bit
periyodunun 0,5ms 22kHz var, 1ms yok konumu 1 bilgisini, 1ms var 0,5ms yok konumu ise 0 bilgisini vermektedir.

Sinyal haberleşmesi Mini-DiSEqC sistemi (a), DiSEqC 1.0 ve üzeri ise (b) ye göredir. Mini-DiSEqC sisteminde sadece iki sinyal konumu mevcuttur (yani toplam sadece 8 polarizasyon düzlemine imkan verir ), DiSEqC 1.0 ve üzeri için ise seçenekler neredeyse sınırsız olmaktadır.

Bu sistem temel olarak tüm anahtarlama işlevlerini yerine getirmektedir, ancak dijital teknoloji daha da fazlasını vadeder. DiSEqC 2.0 ile çevre cihazları ana birimin (master) çip fonksiyonlarını da görmektedir. Bu şekilde kullanıcıya yeni avantajlar sağlanmaktadır. Uydu alıcısının kullanımı ve programlanması oldukça kolaylaşmaktadır. Örneğin uydu alıcısına LNB’nin lokal osilatör frekansının bildirilmesi gerekmez, sistem kendiliğinden tanıyabilir. Ayrıca merkezi kumanda tarafından her
türlü hata durumu değerlendirilip düzeltici değişiklik yapılabilir.

DiSEqC sistemi bir dizi cihazı ya da parçayı kumanda edebilme imkanı sağlar. Polarizasyon düzlemleri veya , uydu sistemleri arasında seçim yapmanın yanı sıra polarizörler aktüatörler gibi çeşitli hareketli anten parçalarına kumanda edilebilir.

DiSEqC sistemi geriye doğru uyumludur. Eskiden var olan 13-18V ve 22kHz sinyallerine sahip uydu alıcıları da bu sistemin içinde eskiden var olan tüm fonksiyonlarını görebilirler. Ancak yeni geliştirilen ilave fonksiyonları yapamazlar.

Bu haberleşmede yönlendirici durumda olan Master entegre devredir. Master devre Slave devreden bir cevap bekliyor ise (DiSEqC 2.0) bunun nasıl bir cevap olduğunu da belirler. Slave devrelerden gerekli cevap gelmeden
haberleşme bitmez. Kısacası master bir (ya da daha çok) slave cihaza 22kHz sinyalini kodlayarak kısa bir komut göndermektedir ki bu basit bir yazılım veya onu ikame eden devre ile yapılabilmektedir. Slave cihazda ise (örneğin swich) hem uç cihazına gerekli kontrollar (örn. antenleri seçen rölelerin kontrolu) hem de gerekli sinyal kodlama ve çözme
işlemleri ayni bir tek mikrokontrolör çipinde yapılır. Multisviç denilen kutularda ise farklı master (uydu alıcısı tarafı) devrelerden gelen komutlara uygun uç cihazları (örn. anten) seçen bu devrelerden bir matris şeklinde (alıcı sayısı kadar adette) bulunur.

DiSEqC Bus Donanım Spesifikasyonları:

Slave cihazların geriye master cihaza mesaj gönderebilmeleri için basit 22KHz sürekli dalga işaretleşmesi için gerekenden çok daha belirgin empedans tanımlamalarının yapılması zorunlu olmuştur. Buna ek olarak DiSEqC tanıtımı safhasında mevcut işaretleşme sistemlerine de uyumluluk veya hibrit çalışabilme bakımından farklı çalışma gerilimlerini kabul edebilmek önemli bir avantajdır.

Bu nedenlerle DiSEqC Bus için önerilen DC besleme voltajı 12 ±1 volttur. Ancak çevre cihazlar bakımından 18Volta kadar tolere edilebilmelidir.(yani belirgin bir arıza yaratmamalıdır.) Kısa vadede (halen mevcut cihazlar bakımından) bazı
üreticiler 13/17V işaretleşme seviyelerine uyumluluklarını korumayı seçmişlerdir. Aynı şekilde bu uyumluluk DiSEqC Slave entegre devrelerinin ilk versiyonları için de kabul edilmiştir.

Bu Bus dan beslenen çevre cihazları için Uydu Alıcılarında da 500mA ‘e kadar DC besleyebilme kaynağı önerilmiştir.

Nominal 22kHz işaretleşme genliği 650mV tepeden tepeyedir. Kablodaki gerilim düşümlerini tolere edebilme bakımından da detektör tarafının 300 mV (±100 mV) değerine kadar algılayıp cevap verebilmesi gerekir. Busa yüklenmesi önerilen azami (tepeden tepeye) genlik 1 volttur.

Geriye doğru haberleşmenin sağlanabilmesi için Master vericisinin (uydu alıcısı tarafı) busa göstermesi gereken nominal kaynak empedansı 22kHz de 15W dır. Sonlandırma tipik olarak bir direnç, DC besleme akımını destekleyecek paralel bir bobin, ve toprağa doğru bir kondansatörden (kablo boyu ve sonlandırma kapasitesi küçük olduğunda 22kHz’ sinyalini
şekillendirmk için) oluşur.

22kHz sinyalinin taşınabilmesi için busun (koaks kablo) en ucundaki toplam yük kapasitesinin 250nF(0.25mF) değerini aşmaması önerilir. Bu değer mevcut LNB tipleriyle, 50 metreye kadar mesafede tek LNB için tolere edebilmek üzere geçerlidir. Gerçek DiSEqC çevre birimleri açısından busun 100nF dan fazla yüklenmemesi gerekir. Bazı cihaz türleri (montajcı cihazları, SMATV nodları gibi) bakımından ise bunun çok daha altı tercih edilir. Çeşitli kablo boylarına göre türlü sonlandırma kombinasyonları için kabul edilebilir azami yüklemelerin belirlenebilmesi için tesisat hesap tabloları yapılmalıdır.

DiSEqC ve farklı seviyeleri:

DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control) , EUTELSAT tarafından 1994 yılında geliştirilen uydu alıcısı ile çanak v.s. çevre birimleri arasındaki haberleşme protokolünün tanımıdır. Farklı seviyelere sahiptir ve iki büyük ana gruba ayrılmıştır.

Seviye 1.x (x = 0, 1 veya 2) tek yönlü bir Sistemdir. Uydu alıcısından diğer uydu elemanlarına doğru tek yönlü bir iletişime izin verir. Elemandan uydu alıcısına doğru geri bir cevap bu sistemde mümkün değildir.

Seviye 2.x (x = 0, 1 veya 2) ise iki yönlü bir sistemdir. Her iki yönde iletişim mümkündür. Uydu alıcısı (“Master”) diğer uydu elemanına (“Slave”) bir komut gönderir. Eleman ise komutun alındısını geri iletir.

Farklı seviyelerdeki DiSEqC; elemanların arasındaki uyum garanti edilmiştir. Gönderilen komutlar sadece Master ‘in hakim olduğu komutlardır ve bir Slave sadece kendi seviyesinin komutlarıyla çalışabilir. Aşağıdaki tüm kombinasyonlar geçerlidir;.

Seviye 1.0 daki bütün DiSEqC; ürünleri Tone Burst sinyali ile uyumludur.

Seviye 1.1 deki bütün DiSEqC; ürünleri Seviye 1.0 (ve Tone Burst) ile uyumludur.

Seviye 1.2 deki bütün DiSEqC ; ürünleri Seviye 1.1 ile uyumludur.

Seviye 2.x deki bütün DiSEqC; ürünleri Seviye 1.x ile ve ayrıca iki yönlü haberleşme protokolü ile uyumludur.

Aşağıdaki tablo farklı seviyeler arasındaki kesin ayrımları göstermektedir :

Tablo 1: Farklı DiSEqC; Seviyelerinin karşılaştırması DiSEqC; Seviyesi Haberleşme Kullanım alanı Ürünler

Tone-Burst (Mini-DiSEqC) Tek yönlü 2 LNB (Pozisyon A/B) arasında seçim yapma Monoblok-LNB, Loop-through-LNB, Röle, Sinyal üreteci, Test cihazları

1.0 Tek yönlü 4 LNB,arasında seçim yapma, Çok kullanıcılı sistemlerde 16 uydu polaritesine kadar paylaştırma imkanı Multişalter, Monoblok-LNB, Loop-through-LNB, Röle, Sinyal üreteci, Test cihazları

1.1 Tek yönlü Seviye 1.0,gibi ilaveten DiSEqC Tek kablolu sistemler ve Kaskad elemanlı sistemlere uyumlu Seviye 1.0,gibi, ilaveten tek kablolu sistemler ve kullanıcı yönetimli sistemler.

1.2 Tek yönlü Seviye 1.1,gibi ilaveten hareketli anten sistemlerine uyumlu Seviye 1.1,gibi ilaveten hareketli h-h motor kumandası.

2.0 İki yönlü Seviye 1.0, gibi ancak iki yönlü haberleşme uyumlu Seviye 1.0, gibi

2.1 İki yönlü Seviye 1.1, gibi ancak iki yönlü haberleşme uyumlu Seviye 1.1, gibi

2.2 İki yönlü Seviye 1.2, gibi ancak iki yönlü haberleşme uyumlu Seviye 1.2, gibi

DiSEqC Tekniğiyle yapılan uydu malzemeleri tek kullanıcı için olsun merkezi dağıtımlar için olsun çeşitli örneklere sahiptir. Her geçen gün de profesyonel alıcı verici sistemleri olsun, çok kullanıcılı sistemlerde adresleme olsun yepyeni ürün tipleriyle karşımıza çıkmaktadır.

Bir cihazın DiSEqC uyumlu bir ürün olduğu şöyle anlaşılır:

EUTELSAT tarafından tanımlanan DiSEqC özelliklerine sahip olduğu ve bu koşulları tam olarak taşıdığı belirlenen tüm ürünlere DiSEqC logosunu taşıma yetkisi verilmektedir. Bu Logo aynı zamanda cihazın taşıdığı DiSEqC seviyesini de belirler. Cihaz üzerinde bu logo cihazın kolayca görülebilir bir yerinde okunabilir şekilde olmalıdır.

Digiturk lnb’ leri şu anda piyasada (MDU, MDU2, MDU3, MDU4 olmak üzere) 4 çeşit bulunmaktadır.

DIGITURK MDU LNB Tip1, MDU

One Cable Solution (One Touch) Tek Polarize

LO1: 10.000 GHz
LO2: 10.450 GHz
LO3: 10.450 GHz

DIGITURK MDU LNB Tip2, MDU2

One Cable Solution (One Touch) Tek Polarize

LO1: 9.550 GHz
LO2: 9.830 GHz
LO3: 9.925 GHz

DIGITURK MDU LNB Tip3, MDU3

One Cable Solution (One Touch) Tek Polarize

LO1: 13.035 GHz
LO2: 12.930 GHz
LO3: 12.650 GHz

DIGITURK MDU LNB Tip4, MDU4

One Cable Solution (One Touch) Tek Polarize

LO1: 13.035 GHz
LO2: 12,930 GHz
LO3: 12.650 GHz

unicable_01

Unicable Santral Sistemi İki Uydulu

unicable_02

Yukarıdaki şemaya göre lnb kablolarına bu cihaz bağlanır,turuncu hat daireden gelen kabloya bağlandıktan sonra daire içinde splitter ile dağıtarak , geçişli priz kullanarak yada uydu alıcısının loop geçiş bağlantısı kullanılarak 8 uydu alıcısı kullanılabilir
Yada UNİCABLE multiswitch mevcut merkezi sistemin kaskat geçişlerinden beslenebilir,
kaskatlı multiswitch değilse ilk olarak LNB ler UNİCABLE multiswitch e bağlanarak da geçiş olabilir

Ayrıca kullanılacak uydu alıcı sayısı çoğaltılacak daireden gelen tek kablo turuncu olarak çizilmiş hatta bağlanır.

Aslında kablo çekilmesi zor olan, mevcut tesisatında tek kablo ile prizden prize atlama olan tesisatlar için
merkezi uydu sistemi kurulmasına yardımcı olacak bir sistem diye düşünülebilir.
Oteller ve hasteneler üstkatdan alt kata prizler arasında kablo ile geçiş yapılmıştır mesala bu sistemle 8 katlı bina yukarıdan aşağıya bir hattan beslenebilir, her hat için bu cihazdan bir tane gerekli olacaktır.

Sistemin teknik olarak çalışması ise, polarite seçimi yine normal multiswitch gibi UNİCABLE multiswitch de yapılabilir. Fakat aynı kablodan her kullanıcı için sabit bir frekansdan seçilen tp frekansı sabit gönderiliyor.

Örnek:

1. kullanıcı 1076.12 MHZ
2. kullanıcı 1178,00 MHZ

Her uydu alıcısındaki uygun unicable yazılımıyla her uydu alıcısı sabit bir frekansda çalışıyor

Yani bir bakıma polarite seçimi yapılıp , mesala

1. kullanıcı için 11919 trt frekansı 1076 mhz den gönderiliyor
2. kullanıcı için 11054 alman frekansı 1178 mhz den gönderiliyor

Ulaşılacak tp frekansı için polarite seçilip lokal osilatör değiştiriyor denilebilir.

Merkezi sitem 2 çeşittir.

1. Headent Sistemi
2 .Receiverli sistem

Headent sistemi nedir?

Headent merkezi sistem Sitelerde, Otellerde Çok kullanıcıların olduğu yerde çünkü Headent sistemi bir merkeze kurulur bu merkezde kanalların alınacağı uyduya yönlendirilmiş çanaklar ve Hedent sitemi ayrıca bu sistem kanallar sınırlıdır 45 kanal civarında istenilen 45 kanal kullanıcıları tarafından seçilir sistem kurulur ve bu merkezden tek kablo üzerinden kullanıcılarına bölünerek verilir kullanıcılar evlerinde bağımsız olarak birden fazla TV izleyebilirler Burada merkezde 45 kanal varsa her kanal için bir Receiver var anlamına gelir ve TV tünerlerinde S 04 den S41 ve VHF 5 ile 12 bantlar arasında yayın gönderilir evlerde kabloyu direk TV ye takarak seyretme imkanı verir Bu sistemin merkezde kurulması 20.000$ civarında tutar bunu kurduktan sonra artık buradan alınacak kablo istediğiniz kadar aboneye yayın verebilirsiniz bu merkezden sonra sonra yayın zayıfladığı yerde Yükseltici ile güçlendirerek devam edebilirsiniz.
Bu tıp Sistemler villalar birleşerek bu sistemi kuruyorlar çünkü villalarda çok oda oluşu ve birden fazla TV in çok oluşundan bu sistemler tercih ediliyor Headent sistemi abone sayısı ne kadar çok olursa maliyet o kadar çok düşer.

Receiverli sitem nedir?

Receiverli merkezi istem Apartmanlarında veya birden fazla kişinin ikamet ettiği yerlerde çatılarda veya balkonlarda çanak kırlılığı olmasın bir uyduyu bir çanakla paylaşalım diyeler için uygundur veya bir ev evinde bağımsız TV seyretmek için birden fazla Receiver kullanacaksa kaç tane Receiver kullanılacak ise ona göre çıkışlı çanağa LNB takılır. LNB ler 1 çıkışlı, 2 çıkışlı, 4 çıkışlı ve 8 Çıkışlı olarak üretilmiştir 8 sayıdan sonra Santral kullanılır ve LNB den veya Santralden Her Receiver için bağımsız kablo çekilir.

merkezi_sistem

turksat_kapsama

Uydu nedir? de bahsettiğimiz gibi uydular gökyüzünde bir yay üzerinde (clark belt kuşağında) bulunmaktadır. Uyduların yer yüzüne gönderdiği sinyaller kapsama alanları içerisinde iz düşümleri şeklinde ( bölgesel) olmaktadır.

Bir örnek verecek olursak, göz önümüze sokak lambasını getirelim. Işığın en fazla sizi aydınlatacak bölgesi lambanın altıdır. Lambadan uzaklaştıkça ışık zayıf gelmeye başlayacaktır. Uydudan gelen sinyallerde bu şekilde dairesel olarak azalmaktadır.

Uydulardan, gelen sinyalleri sağlıklı alabilmemiz için uydunun kapsama alanı merkezine yaklaştıkça daha küçük çanak anten kullanmamıza olanak sağlar. Bu alandan uzaklaştıkça sinyalleri alabilmemiz için daha büyük çanak anten kullanmamız gerekir. Bu sinyalleri iyi almamıza yardımcı olacak unsurların başında iyi bir LNB seçmi gelir. Dikey iletişim ve elektronik olarak sağlıklı bir yayın izlemeniz için INVERTO LNB kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

parabol_canak_01

Parabol çanak antenler karşıdan baktığımızda tam daire şeklinde olan antenlerdir. İyi bir parabol çanak antenin ölçüleri imalatına uygun bir şekilde ve düzgün olmalıdır.Yanlış stoklama ve montaj sonucunda standart ölçülerden uzaklaşılabilmektedir. Bu durum da çanak antenin verimini düşürmekte ve izlenebilecek yayın sayılarını ve sinyallerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Ölçülerinizi mutlaka tam olarak alın.

Parabol çanağın tam merkezinden geçecek şekilde, çanağın içbükey tarafından ( LNB takılan ön yüzünden ) karşıdan karşıya çanağın çapını ölçün.( Örneğin ( dışbükey) 150 cm olan çanak anteninizin çapı bu ölçümlemede 143 cm gelecektir.Bu ölçüler antenlere göre değişebilir. )

Bu ölçü formülde DISH DIAMETER ( Çanak Çapı ) = D olarak değerlendirilecektir.

Daha sonra yukarıdaki ölçümleme yaptığınız şekilde karşıdan karşıya bir ip gerin veya bir çıta uzatın.Tam antenin merkezi ile bu ip veya çıta arasındaki mesafeyi ölçün.( Örneğin 150 cm çanak anten için yaklaşık 16,5 cm gelecektir. )( Çanak derinliği )

Bu ölçü formülde DISH DEPTH ( Çanak Derinliği ) = d olarak değerlendirilecektir.

FOCAL LENGHT = F ise Odak Uzaklığı’dır.

2. ŞEKİLE GÖRE DEĞERLENDİRELİM

F = D² / 16d formülünden F = 143² / 16×16,5 = 20449 / 264 = 77,45 çıkacaktır.

Buradan çanağın tam merkezi ile FEED ASSEMLEY arası ( FOCAL LENGHT ) F = 77,45 cm olmalıdır.

(Bu mesafe F, çanağın merkezi ile LNB tutucu arasındaki mesafedir.)

1. ŞEKİLE GÖRE DEĞERLENDİRELİM

F = R² / 4d formülünde

R = yarıçap (yani 143 / 2 = 71,5)

F = 71,5² / 4×16,5 = 77,45

HER İKİ ŞEKİLİ DEĞERLENDİRİRSEK

Y = d ( çanak derinliği ) (16,5)
X = R ( çanağın yarıçapı ) (71,5)

Y = X² / 4F formülünde (1.şekildeki)

Y = 71,5² / 4×77,45 = 5112,25 / 310 = 16,5 yani Y = d sonucuna ulaşırız.

16,5 = X² / 4×77,45 X² = 16,5x4x77,45 X = 71,5 yani X = R sonucuna ulaşırız

Bulunan sonuçlar ile uygulama arasında 2-3 cm opsiyon olabilir. (Bulduğunuz F ölçüsü 77,5 cm ise maksimum 80 cm, minimum 75 cm mesafe olabilir.)

Burada bulunan F, çanaktan LNB tutucuya kadar olan mesafedir.

Ayrıca Odak Uzaklığı F, değişik LNB’ler için FEED HORN’un ( Dalga Klavuzu yani LNB’nin ) önünden çanağa kadar olan mesafedir. Bunlar,

150 cm çanak için 73 cm
120 cm çanak için 61 cm
100 cm çanak için 52 cm
90 cm çanak için 47 cm

Bu işlemin dışında LNB tutucu ile çanak anten arasındaki çubukların mesafelerin de aynı ölçüde olmasına dikkat edin.( mesela 92 cm )

Yaptığımız örnekleme ve ölçüler kullanmış olduğumuz 150 cm Parabol Çanağa ait ölçülerdir ve denenmiştir.


1 2 3 4 5
Copyright 2014 DİKEY İLETİŞİM ELEKTRONİK.